TuKoKe PALKINNOT 2021

SARJA II, 3.- 6. luokkalaiset ja 7.- 9. luokkalaiset


1. palkinto (3.-6.lk)             1000 euroa

         Asiya Yousfi 

 1. palkinto (7.-9.lk)             1000 euroa  

         Lassi Niemelä ja Rasmus Suonio 

2. palkinto                          700 euroa

         Aino Aspelund, Eetu Jylhä ja Viivi Magga 

3. palkinto.                        600 euroa

         Pessi Bask, Rasmus Pouta ja Okko Siljander      

Tunnustuspalkinnot           á 300 euroa  

         Oona Puranen

         Ulriika Ervasti, Aava Hakulinen, Essi Paasonen ja Nelli Parkkonen

         Oona Alanko, Iida Kulkas ja Elsa Niemistö

         Veera Väätäinen ja Amanda Äijälä

         Sini Helin

         Matias Isohanni ja Jooa Tiikkainen

         Matilda Aspfors, Siiri Vetoniemi

         Vilma Kopu

         Olli Kaartinen, Joel Koivumäki ja Lauri Pitkänen

         Emilia Kotovuori, Eeva Forsman, Ella Salokannel ja Sanni Vilppo

         Juuso Keskikuru ja Anni Nurkkala

         Hosin Aokou ja Onni Kukkonen

         Lilli Haataja ja Ilona Karhu

         Ilona Kenttälä ja Helka Raetsaari

         Sara Armah, Bettina Lahti ja Minea Loikkanen

         Manu Kiiskilä        

SARJA III, lukiolaiset ja ammattiin opiskelevat


1. palkinto, teoreettinen tutkielma         1400 euroa  

         Markus Niemi, Oskari Niemi ja Roope Palomäki

1. palkinto, soveltava tutkimus tai kehitystyö               1400 euroa  

         Meri Henell

2. palkinto                          1000 euroa

         Kirika Karppinen                

3. palkinto                          800 euroa

          Elsa Schumacher

Tunnustuspalkinnot           á 400 euroa 

         Tuomas Toivonen

         Michael Yang

         Sisu Kiuru

         Lilja Klemetti ja Martta Ovaska

         Indra Halviala

         Juuli Lehtinen

         Tomas Winegar

         Darius Imre

         Paavo Kantele

         Juho Arala ja Juuso Lösönen

         Sergey Ichtchenko

         Almiala ja Valtteri Aurela

         Klaara Huima

         Konsta Kemppainen

         Alex Liedtka

         Joonatan Korpela ja Meeri Kuoppala

STEK Sähkökisa

Otsikko     1000 euroa    

Tuomas Toivonen, "Toimintaolosuhteiden vaikutus piipohjaisten aurinkopaneelien hyötysuhteeseen ja ulostulotehoon"                    

Otsikko     500 euroa    

Indra Halviala, "Päärynälevän ja leväpesureiden käyttö mikro- ja nanomuovien poistoon merivedestä"

Otsikko    500 euroa    

Sergey Ichtchenko, "Complex Impedance in a resistor-capacitor circuit"

LISÄKSI JOKAINEN SÄHKÖKISAAN OSALLISTUNUT SAA 200 EURON STIPENDIN.

Viljo Kukkonen, "Mikä on Nokia"

Elias Nurmela, Jaakko Pylväs ja Onni Saukkonen, "Liikennesääntörobotti"

Samuel Kolehmainen, "Salama"

Adam Yousfi, "Parabolisen heijastimen sekä lauhdevoimalaitoksen toimintaperiaatteiden yhdistelmän toiminnallisuus"

Prarthona Zaman, "Minimizing the cost of a chemical distribution system by investigating the optimum position of the source"

Alexander Liedtka, "Transistor Fuzz Experiment ja 1147 Diode Thermal Voltage Experiment"

ERIKOISPALKINNOT


Tuotepalkinto

Pessi Bask, Rasmus Pouta ja Okko Siljander



Työlle, jossa on etsitty uudenlaista ratkaisua tosimaailman ongelmaan (Lahjakortti)

Manu Kiiskilä


Biologian ja maantieteen opettajien liitto BMOL ry


Stipendi 100 euroa

Lilja Klemetti ja Martta Ovaska



Tunnustuksena innostuneesta otteesta tutkimuksen tekemisessä (tuotepalkinnot)

Vilma Kopu

Ilona Kenttälä ja Helka Raetsaari

Keksintösäätiö tukee suomalaista keksintötoimintaa ja haluaa kannustaa erityisesti nuoria keksintöjen pariin. 

Tänäkin vuonna Tukoken kilpailutyöt ovat hyvin korkealuokkaisia, mistä kiitos kaikille osallistujille ja ohjaajille. Seuraavat työt Keksintösäätiö haluaa palkita 136 euron stipendeillä, koska ne sisältävät keksinnöllisiä piirteitä:                                

Sarja II: 

Oona Puranen "Rapla"

Ulriika Ervasti, Aava Hakulinen, Essi Paasonen ja Nelli Parkkonen "Korttipyörä"

Aino Aspelund, Eetu Jylhä ja Viivi Magga "Kamut mukaan!"

Lassi Niemelä ja Rasmus Suonio "Ternääriset tietokoneet"

Pessi Bask, Rasmus Pouta ja Okko Siljander "Voiko 3d-tulostukseen käytetyistä muovimateriaaleista valmistettuja astioita käyttää solujen viljelyssä?"

Manu Kiiskilä "Deep Learning for Autonomous Delivery Robots"

Sarja III:

Indra Halviala "Päärynälevän ja leväpesureiden käyttö mikro- ja nanomuovien poistoon merivedestä"

Tomas Winegar "Kahden ääniaallon välisen interferenssin mallintaminen"

Markus Niemi, Oskari Niemi ja Roope Palomäki "Afrikan tähti -lautapelin strategiat"

Juho Arala ja Juuso Lösönen "Puolustajan strategia liikkuvien pisteiden pelissä"

Sergey Ichtchenko "Complex Impedance in a resistor-capacitor circuit"


TEK, erikoispalkinnot              á 150 euroa

Sarja II: 3-6 lk, paras esitysmateriaali: Oona Alanko, Iida Kulkas ja Elsa Niemistö

Sarja II: 7-9 lk, paras esitysmateriaali: Olli Kaartinen, Joel Koivumäki ja Lauri Pitkänen

Sarja III, paras esitysmateriaali: Markus Niemi, Oskari Niemi ja Roope Palomäki


TEK, erikoispalkinnot              á 100 euroa

Erinomainen projektin sisällön visualisointi: Juuso Keskikuru ja Anni Nurkkala

Tieteellistä menetelmää hyödynnetty kiitettävällä tavalla: Sergey Ichtchenko

Työlle, jossa korostuu luovuus/omaperäisyys: Juuli Lehtinen

Paras suullinen esitys tai video: Juuso Keskikuru ja Anni Nurkkala

Innostunein tutkija: Sara Armah, Bettina Lahti ja Minea Loikkanen

Työlle, jossa on käytännöllisin idea: Tomas Winegar

Eero Alkkiomäki -stipendi 

Yksityishenkilön lahjoittama 200 euron stipendi matematiikka-aiheiselle työlle.

          Sisu Kiuru                                

           Kasvien lukuteoriaa - Fibonaccin luvut, kultainen leikkaus ja niiden evolutiivinen perusta ...

Tieteen kannattaja -stipendi 

Yksityishenkilön lahjoittama 100 euron stipendi erityistä innovatiivisuutta ilmentävälle työlle

          Juuso Keskikuru ja Anni Nurkkala

           Digitalisaation hyödyt ja haitat   

OHJAAJAPALKINTO

Tuotepalkinto seuraaville II-sarjan ohjaajille:

Anssi Kirjalainen, Taru Martikainen, Elisa Mauno, Sirpa Mäenpää, Hannu Polojärvi, Jenni Vikki

OHJAAJAPALKINTO

Tuotepalkinto parhaan historia- ja yhteiskunta-aiheita käsittelevän työn ohjaajalle

Sarja II, 3.–6.-luokka: Jenni Vikki

Sarja II, 7.–9.-luokka: Kaisa Ikäheimonen

Sarja III: Esa ja Merikki Lappi

Lämpimät onnittelut kaikille palkituille!